top of page
rozhledna cela sirokouhla_edited.jpg

O rozhledně Na Pasece

Trhový Štěpánov

Rozhledna se nachází na kopci Paseka v krásné krajině Podblanicka, 1 km severozápadně od Trhového Štěpánova. Výška v nejvyšším patře je 30 m, stavba je ocelová, nezastřešená, s dřevěnými prvky, s ochozem v každém patře. Postavena byla v roce 2023.

Viditelnost z rozhledny je na východě omezena kopcem Melechov, jižně Strážištěm, západně Votickými vrchy, severně horizontem u Zbraslavic a Uhlířských Janovic. V dohledu jsou obce a města v tomto označeném okruhu (cca 60 km), přehrada Želivka, bájná hora Blaník a další zajímavosti v této krásné krajině.

Věříme, že tento projekt přispěje k rozvoji nejen našeho krásného města, ale i celého regionu.

Přejeme krásné zážitky v našem městě a okolí.

 

Josef Korn, starosta města Trhový Štěpánov

Slavnostní otevření: 31.12.2023

Zveme vás na slavnostní otevření nové ROZHLEDNY NA PASECE v Trhovém Štěpánově, které se uskuteční na Silvestra dne 31.12.2023. V 10:00 bude slavnostně přestřižena páska.

Z Vlašimi bude vypraven speciální vlak, který návštěvníky do Trhového Štěpánova přiveze i odveze zpátky.

Technické údaje stavby Rozhledna Trhový Štěpánov

Rozhledna má subtilní ocelovou konstrukci čtvercového půdorysu a je řešena jako osmipatrový objekt s pěti vyhlídkovými plošinami - ve výšce 4,75 m, 9,5 m, 16,72 m, 23,18 m a 29,64 m nad zpevněnou plochou přízemí. Objekt je navržen bez zastřešení, pouze 4 nárožní krokve o sklonu 40 stupňů jsou osazeny jako náznak zastřešení. V prostoru prvních čtyř pater je svislá nosná konstrukce věže ukročena, dále pak je nosná konstrukce svislá. Vodorovné dřevěné trámy jsou z vrchní strany oplechovány. Ocelové schodiště se stupni z pororoštu je osazeno uvnitř stavby.

 

Vyhlídkové a vyhýbací plošiny jsou řešeny ocelovými profily, na kterých je osazena dubová podlaha na dubových hranolech. Zábradlí je ocelové konstrukce výšky 1100 mm. Objekt rozhledny je rovněž opatřen bleskosvodem a uzemněním všech ocelových prvků nosné konstrukce, schodiště i zábradlí. 

Stavbu realizovala společnost LEMONTA

 

Hlavní investor stavby

logo_mesta_trhovy_stepanov-150.png
Rozhledna cela svisle uprava.jpg

Fotogalerie rozhledny

360° video, výstup na rozhlednu

Financování rozhledny

logo mmr okraje.jpg

Projekt "Rozhledna Trhový Štěpánov" byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj

Za pomoci veřejné sbírky na Donio.cz

>> zobrazit dárce     >> přispět (do 10/1/2024)

bottom of page